Locals Compete in 39-Team Shelton Invite

By The Chronicle staff
Posted 5/1/22

Tumwater girls placed third and Rainier boys finished eighth as the top two local track and field squads during the massive, 39-team Shelton Invitational on Saturday.

Headlining local girls was …

This item is available in full to subscribers.

Please log in to continue

Log in

Locals Compete in 39-Team Shelton Invite

Posted

Tumwater girls placed third and Rainier boys finished eighth as the top two local track and field squads during the massive, 39-team Shelton Invitational on Saturday.

Headlining local girls was Tumwater senior Alyssa Duncan, who was first in the 100-meter hurdles in a time of 15.65, and second in the long jump (17-11) and triple jump (37-01.25). 

Raymond’s Kyra Gardner won the high jump (5-06), was third in the 100 hurdles 16.66 and fifth in the long jump (17-00.25).

Tumwater’s 4x200-meter relay of Ava Jones, Mariah Jett, Annabelle Clapp and Reese Heryford also won, finishing with a time of 1:48.39. The same four Thunderbirds placed third in the 4x400 relay. 

Jones was also fourth in the 200-meter dash (26.52). Tumwater senior Natalie Sumrok placed third in the javelin (115-11).

Rainier’s Isabella Holmes was eighth in the discus with a toss of 93-09, and teammate Acacia Murphy was eighth in the high jump (4-08).

Willapa Valley’s Lauryn McGough easily won the pole vault with a leap of 11 feet even — a foot higher than the runner-up.



On the boys side, Rainier’s Jeremiah Nubbe, fresh off of breaking Washington state’s high school discus record with a throw of 207 feet, 4 inches on April 28, won the event Saturday with a toss of 188-11 — 42 feet further than the runner-up.

Nubbe was also second in the shot put with a toss of 54-07, behind winner Brayden Platt of Yelm (57-03). 

Teammate Ryan Doidge tied for first in the pole vault with a leap of 13 feet even, while Chase MacFarland was third in the triple jump (42-04.5).

Tumwater’s Makhi Odoms won the long jump with a leap of 22-00.25. Tenino’s Gavin Watson was third with a jump of 21-04.25.

Tumwater’sJohn Hoffer was second in the 3200 (9:26.30). Seth Weller was second in the 300 hurdles (40.88) and fifth in the 100 hurdles (16.03).

Tumwater’s 4x400 relay of Weller, Hoffer, Howell and Adam Overbay was third in 3:31.33. Jayden Thomas placed third in the high jump (6-00).

Napavine’s Lucas Dahl was fifth in the 200-meter dash (22.80) and seventh in the long jump (20-09). The Tigers’ 4x100 relay of Dahl, Peyton League, Colin Shields and Max O’Neill was fifth (44.56).

Comments

No comments on this item Please log in to comment by clicking here